Vefa Boza Tarihçesi


Bozanın tarihi

 

Bilinen en eski Türk içeceği...

İlk olarak Orta Asya Türkleri tarafından 900 yıllarında yapılan boza, tarihimizin bilinen en eski içeceğidir. Geçmişte daha ekşi ve sulu kıvamlı bir içecek olan boza, 1876 yılında boza üretimine başlayan Vefa Kardeşler tarafından bugünkü daha koyu kıvamlı ve az mayalı haline getirilmiştir.

 

Tüm dünyada, özellikle Orta Doğu, Orta Asya, Balkan ve Afrika ülkeleri ile Türkiye’de üretimi yapılan boza, her yörede farklı kıvam ve lezzetlerle tanınan bir içecektir. Bazı bölgelerde sulu kıvamlı tüketilen boza, bazı yerlerde ise çok ekşi bir tada sahiptir. Yöreye göre darı, mısır, buğday, yulaf ya da pirinçten üretilen bozanın lezzeti, fermente bir içecek olmasından dolayı zaman içinde tatlıdan ekşiye değişmektedir.

 


Vefa’nın tarihi

 

“Yugoslavya’dan İstanbul’a özel bir yolculuk...”

Vefa Bozası’nın kurucuları Hacı İbrahim Vefa ve Hacı Sadık Vefa kardeşler, 1800’lü yıllarda Yugoslavya’nın Prizen köyünden İstanbul’a göç etmişler, burada Vefa semtine yerleşmişler ve boza üretimine ve satışına başlamışlardır.

 

1876 yılında “Vefa Bozacısı Hacı Sadık ve Hacı İbrahim Biraderler” olarak bulundukları semti marka haline getiren kardeşler, Vefa Bozası adıyla İstanbul halkına hizmet vermeye başlamışlardır.

 

Önce Hacı Sadık Vefa’nın, daha sonra Hacı İbrahim Vefa’nın ölümüyle birlikte iki kardeşin çocukları ayrı ayrı çalışmaya başlamışlardır. Hacı Sadık Vefa’nın çocukları, tarihi dükkanda kalmış ve çalışmalarını orada devam ettirmişlerdir. Hacı İbrahim Vefa’nın çocuklarından Yusuf Ziya Vefa Aksaray’da, diğer oğlu ve şirketimizin kurucusu olan Mehmet Emin Vefa ise İstanbul’un Şişhane semtinde bir dükkan açarak boza ve sirke üretimine ve satışına devam etmiştir.

 

Mehmet Emin Vefa, 1956 yılında “Vefa Bozacısı Hacı İbrahim Oğlu Mehmet Emin Vefa” unvanıyla ticari sicile kaydolmuş ve bu unvanla boza ve sirkeyi toptan ve perakende satmaya devam etmiştir. İlerleyen yıllarda Anadolu yakasındaki bugünkü adresine taşınmış olan şirket, daha sonra turşuyu da ürün yelpazesine eklemiştir. Beraber çalıştığı oğlu İbrahim Sedat Vefa, 1980 yılında “Vefa Gıda İbrahim Sedat Vefa” unvanıyla ikinci bir şirket kurmuş ve Bağdat Caddesi üzerinde Selamiçeşme’deki dükkanı hizmete açmıştır.

 

İbrahim Sedat Vefa, boza üzerine yaptığı araştırmalar sonunda bozaya hiçbir katkı maddesi eklemeden şişelemeyi başarmış ve 1996 yılından itibaren tüm Türkiye’de 1 litrelik pet şişelerde satışa başlamıştır.

 

2000 yılında baba-oğul şahıs firmalarını birleştirerek Vefa Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.’yi kurmuşlardır ve 2007 senesinden itibaren İbrahim Sedat Vefa, bayrağı çocukları Selin Vefa Gezicioğlu ve Mehmet Vefa’ya devretmiştir.